Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych - 1 marca

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, których celem było odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od tego czasu marzec jest dedykowany wspomnieniu tych, którzy po II wojnie światowej w obronie niepodległości naszego państwa, z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej oraz sowieckiej agresji.

Zachęcamy do obejrzenia spektaklu powstałego na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskim Radiem. Oprawę artystyczną widowiska zapewnił zespół SOUL Sanok. Koncert „Młodzi Niezłomnym” to jedna z form uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz oddania hołdu tym, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Mamy świadomość, że naszą wolność zawdzięczamy postawie, która cechowała Żołnierzy Niezłomnych: LINK.

Zachęcamy również do zapoznania się z genezą tego święta na stronach internetowych: www.podziemiezbrojne.ipn.gov.pl oraz www.prezydent.pl.